Как да накарам отглеждането на лозя да работи

Видео Подкаст: Никола Газдов: В последните години енергетиката е като влакче на ужасите

След покарването на пъпките в почвата се увеличава опасността от оронването им, а евентуалните валежи през този период предизвикват масовото им загниване. Тези повреди засягат предимно главните пъпки, които се развиват по-рано и са най-родовити.

За целта първо трябва да се знаят няколко важни закономерности.

Доц. д-р инж. Ангел Трифонов, Аграрен университет – Пловдив

Освен това трябва да се има предвид, че при лозите и асмите бавно зарастват различни наранявания

Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.

Попитах по телефона в Института по лозарство в Плевен, но ми отговориха, че не продават. Бихте ли ме посаветвали към кого да се обърна. Благодаря Ви! Валери Остави коментар: Име:

За да се избегнат подобни проблеми, веднага след бурната ферментация източете виното и изварете джибрите, за да получите ракия.

Профилираните поцинковани лозарски колове, както и предварително напрегнатите от бетон, се смятат за едни от най-дълготрайните. Цената им е значително по-висока от тази на дървените, но по-дългият период на използване ги прави по-изгоден вариант в дългосрочен план.

е. обръщането на почвения пласт, като се осигурява надеждна защита на почвата от водна и ветрова ерозия и се постига равнинност на междуредията в напречна посока, необходима за следващите механизирани операции и процеси и особено при използването на гроздокомбайните.

За чепове се оставят зрели леторасти, развитити от долните очи на миналогодишните чепове или от лакомци. Желателно е мястото на плодната пръчка да се сменя – последователно от едната и от другата страна на лозата (ако е единичен Гюйо).

Все по-често желанията на стопаните са ръчният труд, който в едно лозе не е никак малък и отнема много време, да бъде заменен с машини.

Лозарството има тесни връзки с физиологията на растенията, ботаниката, генетиката, биохимията, почвознанието, агрохимията и други.

Преди засаждането, лозя корените на лозите се накисват във вода един-два дни, за да се освежат. Това мероприятие е задължително, когато засаждането се извършва през пролетта.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Как да накарам отглеждането на лозя да работи”

Leave a Reply

Gravatar